1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze

Výsledky vyhledávání

Na hledanou frázi „následná p�“ bylo nalezeno 7 článků.
zouharova 12.12.2024

Léčba a následná péče

Léčebné a doléčovací programy tvoří síť ambulantních a lůžkových zařízení po celé České republice. Jednotlivé typy péče jsou vydefinovány prostřednictvím standardů kvality, které jsou v České republice postupně vytvářeny a jednotlivé služby procházejí procesem certifikace kvality.








zouharova 12.12.2024

Adiktologie jako obor

 

Adiktologie je v České republice definována jako samostatný transdisciplinární vědecký obor, který se zaměřuje na užívání návykových látek, závislostní chování a jejich dopady a souvislosti. Adiktologie spojuje biologické, psychologické, sociální a právně-kriminologické perspektivy do transdisciplinárního výzkumného rámce zaměřeného na konkrétní problematiky, jako je rizikové prostředí užívání návykových látek a závislostního chování atd. Jejím cílem je poskytnout společnosti relevantní vědecké informace excelentní úrovně a přispět k pokroku v duševním a fyzickém zdraví populace skrze evidence-based prevenci, léčbu, snižování škod (tj. jako celek oblast snižování poptávky) a opatření zaměřená na trh s návykovými látkami a regulaci zacházení s návykovými látkami obecně (tj. jako celek omezování nabídky).

Adiktologie v České republice vychází z mnohaleté tradice sahající v oblasti svépomocných aktivit do počátku druhé poloviny 19. století a tradice vzniku prvních specializovaných léčebných programů na počátku 20. let minulého století. Dnešní česká adiktologie tak čerpá z velmi různorodých zkušeností sahajících od svépomocných systémů přes tradiční, abstinenčně orientované přístupy až po zajímavé odkazy psychiatrických systematických výzkumů halucinogenních látek v 50. a 60. letech 20. století nebo z originálního tréninkového modelu profesionálů a paraprofesionálů SUR, vzniklého v 70. letech minulého století. Adiktologie čerpá z národního i mezinárodního výzkumu a praxe a zásadně ji v moderní historii v České republice ovlivnila nastoupená vlna pragmatické protidrogové politiky formované v průběhu 90. let po tzv. sametové revoluci v roce 1989. V tomto období se vytvořila, když se v České republice poprvé objevila otevřená drogová scéna, na základě mezinárodních evidence-based poznatků síť potřebných preventivních programů, léčebných a programů zaměřených na snižování škod. Tento přístup napomohl mj. ke zvládnutí epidemií viru HIV a VHC mezi nitrožilními uživateli drog v ČR, přičemž míra infekce dosahovala jedné z nejnižších hodnot v Evropě. Rychlý rozvoj substituční léčby měl od roku 2002 za důsledek významné snížení počtu úmrtí souvisejících s drogami na začátku tisíciletí. Celý proces současně vyústil do vzniku zcela originálního vzdělávacího systému v České republice a zajímavého a postupně rozvíjeného systému organizace školní prevence a sociální a léčebné péče o uživatele návykových látek.

Adiktologie je samostatný transdisciplinární obor, který se zabývá rizikovým prostředím pro užívání návykových látek a pro rozvoj závislostního chování (snižování poptávky), včetně oblasti regulace a kontroly (omezování nabídky). Koncept závislostního chování je zaměřen na užívání látek, definovaného prostřednictvím diagnostických kategorií a kritérií Mezinárodní klasifikace poruch a onemocnění (MKN-10), avšak rozšiřuje pole zkoumání na širší oblasti lidského chování doprovázeného ztrátou kontroly a kompulzivními projevy a majícího v širším pojetí oboru vliv na formující se diagnostickou skupinu tzv. procesuálních závislostí, jako je např. patologické hráčství, nadměrné hraní počítačových her nebo využívání internetu, které u jednotlivců nebo (části) společnosti způsobují škody.

Koncept rizikového prostředí představuje rámec pro studium otázek základního a aplikovaného výzkumu v adiktologii s cílem podpořit chápání vzorců užívání návykových látek, závislostního chování a souvisejících škod, jejich řízení a snižování, a to nikoliv z pohledu přímých vztahů příčiny a následku, ale z hlediska podmíněnosti sociálním kontextem a vlivem prostředí, kde na sebe navzájem působí a spojují se četné biologické, psychologické a sociální faktory.

Tyto dynamické koncepty si žádají odborné znalosti a spolupráci přesahující tradiční hranice oborů. Transdisciplinární přístup se promítá do výzkumné činnosti zaměřené na témata přesahující hranice jednotlivých oborů (odborností), jako jsou různé biomedicínské a behaviorální vědy nebo ekonomie. Nezůstává však pouze na společném poli jednotlivých oborů, ale cíleně podporuje také zapojení účastníků pracujících mimo akademickou sféru, jako jsou osoby tvořící politiky, poskytovatelé služeb, zájmové skupiny nebo veřejnost s cílem dosáhnout nového a sdíleného porozumění. Transdisciplinární výzkum vytváří společná paradigmata, terminologii a epistemologii a generuje nové koncepty, znalosti a teorie směřující ke smysluplnému pokroku v našem chápání komplexních situací a chování.

 

 

zouharova 17.12.2024

PRAXE VE STUDIU ADIKTOLOGIE


Bakalářské studium: celkový rozsah pro 3leté studium činí 350 hodin povinné praxe, studenti mají možnost zápisu volitelné Doplňkové praxe. Pro plnění praxí jim slouží dokument Manuál praxí, který společně s potřebnými podklady naleznou v SIS u předmětů Praxe 1-3.

Navazující magisterské studium: celkový rozsah pro 2leté studium činí 200 hodin povinné praxe, studenti mají možnost zápisu volitelné Doplňkové praxe. Pro plnění praxí jim slouží dokument Manuál praxí a Praktický manuálek k výkonům, který společně s potřebnými podklady naleznou v SIS u předmětů Praxe 1 a 2.

Pro plnění praxí mohou studenti obou stupňů využít spolupracující síť organizací a všech jejich poskytovaných odborných programů, jejichž seznam a charakteristiky naleznou níže, případně mohou volit dle svého výběru libovolné adiktologické služby, pak mají povinnost praxi smluvně ošetřit prostřednictvím Smlouvy o zabezpečení odborné praxe (viz https://www.lf1.cuni.cz/hledat?searchtext=smlouva+o+zabezpe%C4%8Den%C3%AD).

V případě nejasnosti či potřeby konzultace v oblasti praxí kontaktujte garantku praxí, Mgr. et Mgr. Amalii Lososovou, Ph.D. na e-mailu: amalie.lososova@lf1.cuni.cz.

Seznam spolupracujících organizací pro praxe:


Anima-terapie, z.ú.

Informace

Anima-terapie, z.ú.

Nestátní nezisková organizace s dlouholetou tradicí poskytující psychoterapeutické služby osobám ohroženým závislostním chováním a jejich blízkým. Poskytujeme individuální, skupinové a rodinné terapie.

http://www.anima-terapie.cz/

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:


Skupinová a rodinná terapie

Charakteristika provozu: aktivní účast v reflexním týmu

Skupina pro závislé probíhá v úterý 16.30 - 18 hodin. Rodinné terapie probíhají v průběhu celého týdne, dle objednání klientů, informace o časech jsou k dispozici pro všechny přihlášené stážisty. Studenti jsou osobně přítomni celým terapiím, v případě rodinné terapie jsou součástí reflexního týmu a aktivně se na terapii podílejí.

Forma praxe: aktivní účast v reflexním týmu, na konkrétních sezeních. Praxi lze plnit jakkoli v průběhu celého roku, po domluvě na pracovišti.
Minimální věk studenta: 18 let
Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Šárka Palečková, sarkapalecek@seznam.cz

Další požadavky na studenta: trestní bezúhonnost, studenti se musí zavázat mlčenlivostí, diskrétnost je pro nás zásadní požadavek.

Středisko prevence a léčby drogových závislostí

Informace

Středisko prevence a léčby drogových závislostí

Středisko prevence a léčby drogových závislostí Drop In o.p.s. je nestátní nezisková organizace zaměřující se na poskytování zdravotnických a sociálních služeb především uživatelům nealkoholových drog, jejich rodinám a blízkým. Již od svého vzniku v roce 1991 prosazuje racionální přístup k drogové problematice zaměřený na principy snižování škod a ochranu veřejného zdraví. V rámci organizace fungují jak preventivní služby, tak služby tzv. první pomoci pro aktivní uživatele (Terénní program, Nízkoprahové středisko), služby stabilizační (Centrum metadonové substituce, Centrum pro rodinu, Adiktologické centrum) a služba doléčovací (Centrum následné péče). Stavíme na pevných základech dlouhodobě působící organizace. Klíčová je pro nás filosofie respektu k uživatelům a vnímavost k jejich potřebám. Vážíme si možnosti doprovázet a ctíme zvolené životní směřování.

www.dropin.cz

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:


Terénní program sociálních asistentů Drop In, o.p.s.

Charakteristika provozu: Terénní program s uživateli nelegálních návykových látek v centru Prahy, Stážista je v roli pozorovatele, popřípadě vede dokumentaci přímo v terénu.
Forma praxe: Pouze krátkodobé stáže, lze naplánovat do více týdnů a na konkrétní typ služby (noční/víkend/denní).
Minimální věk studenta: 18 let, stážista prochází vstupním pohovorem s pověřeným pracovníkem, který rozhoduje o vhodnosti stáže.
Poplatek za ubytování či stravu: ne
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Do 31.6.2018 Bc. Barbora Kodešová (kodesova@dropin.cz), Od 1.7.2018 Tereza Vejříková, Dis. (vejrikova@dropin.cz)
Další požadavky na studenta: Podmínkou potvrzení ukončené stáže je zhodnocení stáže nebo závěrečná zpráva z praxe.

Nízkoprahové středisko Drop In, o.p.s.

Charakteristika provozu: Kontaktní centrum poskytující harm reduction intervence (výměna injekčního materiálu, poradenství, atd.). Student je přímo v kontaktu s klienty, podílí se na běžném provozu služby.

Forma praxe: Obvykle stáže v bloku 1 týdne (po-pá). Lze domlouvat individuálně.
Minimální věk studenta: 18 let, stážista prochází vstupním pohovorem s koordinátorem stáže, který rozhoduje o vhodnosti stáže.
Poplatek za ubytování či stravu: ne
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Tomáš Mottl, Bc. Lukáš Ulbert, DiS., 222 221 431, stredisko@staze.cz (primárně volit emailovou komunikaci)
Další požadavky na studenta: Podmínkou potvrzení ukončené stáže je zhodnocení stáže.

After In, Centrum pro rodinu PSS a klinické adiktologie, z.ú.

Kateřinská 34, Praha 2, 128 00 v objektu poliklinika Medika k.s. 

E-mail: cprustav@gmail.com

Telefon: +420 241 410 909, +420 603 291 593

Vedoucí ambulance: Mgr. Petra Mládková

 

Centrum následné péče Drop In, o.p.s.

Charakteristika provozu daného programu: Strukturovaný doléčovací program, založený na kombinaci individuální a skupinové terapie. Studenti se účastní individuálních sezení, skupiny a porady týmu.

Forma praxe: Týdenní blok v rozsahu 40 hodin.

Minimální věk studenta: 18 let

Poplatek za ubytování či stravu: ne

Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Radek Markus, cnp@dropin.cz, 257 326 080

Další požadavky na studenta: Stáži předchází vstupní pohovor. Aktivní účast v terapeutických setkáních. Z každého setkání student píše krátkou zprávu o svých prožitcích a úvahách.

Kontaktní osoba pro Kliniku adiktologie: Mgr. et Mgr. Nora Staňková (projektová manažerka), nora.stankova@gmail.com, 777 036 396

Denní psychoterapeutické sanatorium "Ondřejov" s.r.o.

Informace

Denní psychoterapeutické sanatorium "Ondřejov" s.r.o.

DPS "Ondřejov" s.r.o. vzniklo v roce 1896 z iniciativy tří odborníků zaměřených na komunitní psychoterapeutickou péči.
Základem naší pomoci je poskytování komplexních služeb, které zajišťuje multidisciplinární tým složení z psychiatrů, psychologů, adiktologa, psychoterapeutů, sociálních pracovníků, zdravotních sester, psychiatrických sester, fyzioterapeutů a nezbytných organizačně provozních pracovníků.
Nezaměřujeme se pouze na odstranění psychiatrických příznaků., ale vnímáme každého člověka v jeho celistvosti a jedinečnosti. Každý člověk pochází z prostředí základní rodiny a je obklopen sítí dalších sociálně-pracovních vztahů. Proto se snažíme být v kontaktu s nejbližšími osobami jeho osobního a sociálního prostředí.
Snažíme se o individuální přístup ke zdravotním, osobním,. rodinným, sociálním i pracovním potřebám a problémům každého pacienta na zapojení se do života rodiny a společnosti.

www.ondrejov.cz

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:


Denní stacionář oddělení závislostí Ondřejov

Charakteristika provozu: V rámci programu denního stacionáře se mohou studenti zapojit do běžného provozu denního stacionáře, účastnit se ranních a odpoledních komunit, skupinové psychoterapie, relaxace, arteterapie, skupin zaměřených na neverbální techniky, edukačních skupin, či ostatních tématických skupin. Mimo tento hlavní program denního stacionáře se studenti po domluvě mohou zúčastnit také individuální psychoterapie či motivační a doléčovací skupiny.
Forma praxe: Lze plnit pouze v bloku v rozsahu 1-2 týdny.
Minimální věk studenta: 18 let
Poplatek za ubytování či stravu: ne
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Bc. Dan Ullwer - dan.ullwer@ondrejov.cz , tel.: 221 633 620, 775 707 004

Další požadavky na studenta: V případě zájmu studenta o stáž v našem zařízení nutno kontaktovat kontaktní osobu a sjednat si osobní schůzku, kde se domluví podmínky.

Prev-Centrum, z.ú.

Informace

Prev-Centrum, z.ú.

Prev-Centrum, z.ú. zastřešuje 3 základní programy: Programy primární prevence, Ambulantní léčba a Nízkoprahové služby (nízkoprahový klub pro děti a mládež a adiktologická ambulance pro děti a dospívající).

Základním posláním ústavu Prev-Centrum, z.ú. je prevence rizikového chování u dětí a poskytování psychosociální pomoci osobám ohroženým závislostmi, dalšími formami rizikového chování a duševních onemocnění.

www.prevcentrum.cz

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:

Ambulantní léčba

Ambulantní zařízení poskytující poradenské, terapeutické a sociální služby pro mladistvé experimentátory, uživatele návykových látek a rodiny těchto uživatelů, tj. osobám ohroženým důsledky užívání návykových látek, vykazující jiné závislostní chování či nacházející se v dalších rizikových a sociálně nepříznivých situacích. Poskytuje následující služby:

  • služby prvního kontaktu a anonymního jednorázového poradenství,
  • předléčebný a motivační kontakt,
  • ambulantní léčba,
  • ambulantní doléčování a následná péče,
  • sociální poradenství
  • poradenské a terapeutické služby pro rodiny, rodinné příslušníky a další blízké osoby uživatelů návykových látek / závislých osob
  • informační a poradenský servis prostřednictví telefonu a internetu
  • vzdělávací aktivity pro pracovníky pomáhajících profesí.

Možnosti praxe:

- stáž v rámci psychosociální složky substituční léčby,

- stáž v rámci rodinné terapie / poradenství

Stáž spočívá v účasti na individuálních / skupinových / rodinných konzultacích s klienty s jejich souhlasem a zapojení do dalších aktivit programu (reflexe konzultací, provozní porady, intervizní porady).

Forma praxe: možnost jednorázové, krátkodobé i dlouhodobé stáže formou náslechů na konkrétních sjednaných konzultacích s klienty (ne kontinuální stáž). Doporučujeme spíše studentům, kteří nepotřebují stáž ve velkém hodinovém rozsahu (např. max. 6 hodin týdně).

Minimální věk studenta: VŠ studenti od 21 let

Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme

Další požadavky na studenta: Vypracování písemné zprávy ze stáže (reflexe stáže), očkování proti žloutence typu A, B.

Kontaktní osoba: PhDr. Alica Dargajová, tel. 233 355 459, 777 161 138, e-mail: vedouci.ambulance@prevcentrum.cz

Programy primární prevence

Představují komplexní program primární prevence užívání návykových látek a dalších forem rizikového chování. Programy primární prevence jsou zaměřeny na poskytování takových aktivit, které nejsou v kompetenci ani možnostech školy, tzn. přesahují rámec Minimálního preventivního programu. Z hlediska složení (rizikovosti) cílových skupin poskytuje Prev-Centrum, z.ú. služby na třech úrovních: všeobecná primární prevence, selektivní primární prevence a indikovaná primární prevence. Programy primární prevence vycházejí z předpokladu, že každá škola je kompetentní zajistit a realizovat vlastní Minimální preventivní program za předpokladu příslušného vzdělání pedagogů v této oblasti. Z těchto důvodů je jednou z priorit programu zajištění komplexních vzdělávacích programů pro školní metodiky prevence, včetně jejich pozdějšího metodického vedení, a dále vzdělávání pedagogů, realizátorů programů primární prevence a lektorů primární prevence užívání návykových látek a dalších forem rizikového chování.

Možnosti praxe:

- stáž v rámci všeobecné, selektivní a indikované primární prevence.

Stáž spočívá v účasti na programech primární prevence a zapojení do dalších aktivit programu (přípravná a koncepční činnost).

Forma praxe: možnost jednorázové stáže, krátkodobé stáže i dlouhodobé kontinuální stáže dle dohody s vedoucím programu.

Minimální věk studenta: VŠ studenti bez omezení věku

Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme

Další požadavky na studenta: Vypracování písemné zprávy ze stáže (reflexe stáže), očkování proti žloutence typu A, B.

Kontaktní osoba: PhDr. Alica Dargajová, tel. 233 355 459, 777 161 138, e-mail: vedouci.ambulance@prevcentrum.cz

Nízkoprahové služby

Zabývají se nespecifickou prevencí v komunitě, a to v komunitě Prahy 6, kde Prev-Centrum, z.ú. sídlí. Jeho činnost se soustřeďuje na podporu veškerých aktivit zaměřených na zdravý způsob života v městské části Praha 6. Aktivity programu jsou zaměřeny na vytváření specifických programů pro vytipované skupiny obyvatel v komunitě, zejména na rizikové děti a mládež. Prev-Centrum, z.ú., Nízkoprahové služby provozuje Nízkoprahový klub pro děti a mládež Suterén s terénní sociální prací, sociálně terapeutický program UNCLE a adiktologickou ambulanci pro děti a dospívající.

Možnosti praxe:

- stáž v rámci nízkoprahového klubu pro děti a mládež,

- stáž v rámci adiktologické ambulance pro děti a dospívající

Stáž spočívá v účasti na klubu / individuálních poradenských konzultacích s klienty s jejich souhlasem.

Forma praxe: možnost krátkodobé stáže (min. 20 hodin) i dlouhodobé kontinuální stáže dle dohody s vedoucím programu.

Minimální věk studenta: VŠ studenti bez omezení věku

Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme

Další požadavky na studenta: Vypracování písemné zprávy ze stáže (reflexe stáže), očkování proti žloutence typu A, B.

Kontaktní osoba: PhDr. Alica Dargajová, tel. 233 355 459, 777 161 138, e-mail: vedouci.ambulance@prevcentrum.cz

PREVENT 99 z.ú.


"PREVENT 99 z.ú. působí v Jihočeském kraji od roku 1999 a to zejména v rámci práce s dětmi a mládeží (sociální a jiné odborné služby pro děti a mládež), v oboru adiktologie (poskytuje sociální a terapeutické služby lidem ohroženým závislostmi) a vzdělávacích aktivit (pořádání konferencí, vzdělávacích kurzů a seminářů pro adiktology, sociální pracovníky, pedagogy atd.). Od roku 2013 zaměřuje svoji činnost také na podporu a pomoc rodinám a na rozvoj kvalitní náhradní rodinné péče."

https://www.prevent99.cz/studenti-a-staze/

 

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:

· Adiktologická poradna PREVENT

· Adiktologické služby ve vězení PREVENT

· Doléčovací centrum PREVENT

· Jihočeský streetwork PREVENT

· Kontaktní centrum PREVENT České Budějovice

· Kontaktní centrum PREVENT Jindřichův Hradec

· Kontaktní centrum PREVENT Prachatice

· Kontaktní centrum PREVENT Strakonice

· Poradna pro nelátkové závislosti PREVENT

· Substituční centrum PREVENT


Požadavky na studenta a kontakty na jednotlivé provozy najdete pod internetovým odkazem výše.


 

PROGRESSIVE o.p.s.

Informace

PROGRESSIVE o.p.s.

Organizace nabízející především nízkoprahové harm reduction programy v Praze od roku 2003. Cílovou skupinou jsou nejčastěji problémové uživatelé návykových látek, experimentátoři a rodinní příslušníci.

www.progressive-ops.cz

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:


Kontaktní centrum Progressive

Charakteristika provozu: studenti jsou přítomni na službě v kontaktním centru. V prvních dnech se věnují studiu interních materiálů (operační manuál, zápisy ze služby, zápisy z poradenství, korespondence s klienty atd.). V dalších dnech zapojujeme studenta do běžného provozu (kontaktní práce, výměna injekčního materiálu, pokud je to možné účast na individuálním poradenství atd.).

Každému studentovi je přidělen garant z řad kmenových zaměstnanců, který ho celou praxí provází. Po ukončení stáže dostává stážista zpětnou vazbu od celého týmu Kontaktního centra Progressive na poradě týmu.

Forma praxe: 5 dní x 8 hodin v časech 10:00-18:00 Po-Pá. Ideálně, když je těchto 5 služeb v rozmezí max. 14 dní
Minimální věk studenta: 20 let
Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Koordinátorka stáží: Mgr. Iva Knížková, mail: iva.knizkova@progressive-ops.cz

Další požadavky na studenta: Před nástupem na stáž vyžadujeme komunikaci s koordinátorkou stáží, zaslání profesního CV a osobní schůzku.


Terénní program Progressive

Charakteristika provozu: Služby terénního programu jsou poskytovány 7x týdně včetně víkendů, v pondělky a středy navíc probíhají dvě paralelní služby. Jedna terénní služba trvá 6 hodin. Terénní program Progressive působí na těchto městských částech: 1, 2, 4, 5, 7, 8 v neposlední řadě Praha 14.
Studenti během praxe uvidí monitoring drogové scény, sběr použitých injekčních stříkaček na veřejných místech, kontaktování uživatelů nealkoholových drog, výměnný program (výměna použitých injekčních stříkaček za nové – sterilní, včetně distribuce dalšího zdravotnického materiálu, potřebného k bezpečné aplikaci), sociální práci a poradenství, zdravotní ošetření a poradenství, krizovou intervenci, motivační rozhovory, základní právní poradenství, individuální poradenství + kontinuální případovou práci s navázanými klienty, specifické poradenství ohledně rizikových aspektů užívání drog a rizikového životního stylu, doprovod klienta do zařízení následné péče, zhodnocení stavu a potřebnosti drogové služby.

Forma praxe: Praxe v terénním programu může mít krátkodobý charakter (do 40 hodin) či dlouhodobý charakter (nad 40 hodin). Se studentem se snažíme najít vhodné termíny pro obě strany. Stáž lze plnit průběžně či v bloku (ale vždy max. 3 terény za tebou).
Minimální věk studenta: 20 let
Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Koordinátor stáží: Filip Tichý, DiS., filip.tichy@progressive-ops.cz

Další požadavky na studenta: Před nástupem na stáž vyžadujeme komunikaci s koordinátorkou stáží, zaslání profesního CV a osobní schůzku.

Sdružení ozdravoven léčeben okresu Trutnov – RIAPS

Informace

Sdružení ozdravoven léčeben okresu Trutnov – RIAPS

Regionální institut ambulantních psychosociálních služeb (RIAPS) jako organizační jednotka Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov, nezisková nestátní příspěvková organizace, zdravotnické zařízení, zřizovatel Královéhradecký kraj
Adresa: Procházkova 818, 541 01 Trutnov
Budova je bezbariérová

Statutární zástupce SOL: PharmDr. Jana Třešňáková - ředitelka Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov
IČO: 00 195 201, DIČ CZ 00 195 201

SOL Trutnov zapsáno v obch. Rejstříku vedeném u Krajského soudu v HK c oddílu Pr.vložka č.784

Vznik RIAPS 1.3. 1993, od. r. 2003 RIAPS začleněným zařízením Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov
Ředitelka RIAPS: MUDr. Zuzana Kozáková

5 samostatných programů: Ambulance, Manželská a rodinná poradna, Kontaktní centrum pro uživatele návykových látek s ambulantní a terénní složkou, Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež a Stacionář pro duševně nemocné

www.riaps.cz

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:


Ambulance adiktologie
Charakteristika provozu: diagnostika, individuální, skupinová a rodinná adiktologická terapie a doléčování osob závislých na alkoholu, jiných návykových látkách a dalších závislostí (hazardní hry…), substituční léčba osob závislých na opiátech
Forma praxe: lze plnit průběžně či v bloku
Minimální věk studenta: 21 let
Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Mgr. Ondřej Čalovka, ondrej.calovka@riaps.cz, tel.: 731 441 267


Kontaktní centrum a terénní služby
Charakteristika provozu: zdravotní a sociální nízkoprahové služby pro osoby závislé a závislostí ohrožené, ambulantní a terénní forma
Forma praxe: lze plnit průběžně či v bloku
Minimální věk studenta: 21 let
Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Mgr. Ondřej Čalovka, ondrej.calovka@riaps.cz, tel.: 731 441 267

SEMIRAMIS z.ú.

(logo organizace: v příloze mailu)

Informace

SEMIRAMIS z.ú.

SEMIRAMIS z.ú. je profesionální organizace s dlouholetou tradicí v poskytování odborných služeb, zaměřených na závislostní a další rizikové chování.
Praxe v oblasti drogových služeb nás naučila, že se vyplatí problémům předcházet a při jejich řešení věnovat pozornost jednotlivcům, rodinám i jejich okolí.

www.os-semiramis.cz

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:


K-centrum Mladá Boleslav
K-centrum Mladá Boleslav poskytuje stáže studentům VOŠ, VŠ a zaměstnancům pracujícím v příbuzných oborech. Jedná se o práci s uživateli drog - výměna, poradenství, testování.

Forma praxe: v bloku, minimálně 1 týden vcelku
Minimální věk studenta: 21 let
Poplatek za ubytování či stravu: bez poplatku

Další požadavky: před zahájením praxe nutné osobní setkání. Pro zaměstnance jiných zařízení lze dohodnout individuální podmínky.

Kontaktní údaje:

K-centrum Mladá Boleslav
Ptácká 162, 29301 Mladá Boleslav (mapa)
tel.: +420 724 290 697
e-mail: k-centrum-mb@os-semiramis.cz


Centrum primární prevence

Centrum primární prevence  - jedná se o dlouhodobou práci s dětmi od 4. do 9. třídy na základních školách Středočeského, Královéhradeckého a Pardubického kraje, předávání programu primární prevence rizikového chování v pozici lektora.
 

Forma praxe: dlouhodobá práce na DPP
Minimální věk studenta: 20 let
Další požadavky a informace: studium VŠ humanitního zaměření, jasný postoj k rizikovému chování, zájem o práci s dětmi, komunikativnost, flexibilita, spolehlivost, samostatnost, zodpovědnost, zájem o další vzdělávání, práci v týmu, morální a trestní bezúhonnost, znalost práce na PC (Windows, MS Office, internet).

Studenti jsou zaměstnání na DPP, plat 170,- Kč/hod. Výběrová řízení probíhají zpravidla každý rok v měsících červnu a červenci. Základní zaškolení (104 hodin + 3 hodiny náslech) nových pracovníků proběhne na přelomu měsíců srpna a září, poté začne samotná realizace programů dlouhodobé primární prevence rizikového chování na ZŠ.

Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Bc. et Bc. Nikola Sodomková na tel. čísle +420 605 296 854 nebo emailu nikola.sodomkova@os-semiramis.cz.

WHITE LIGHT I, z.ú. (zapsaný ústav)

Informace

WHITE LIGHT I, z.ú. (zapsaný ústav)

V Ústeckém kraji provozujeme ucelené spektrum certifikovaných adiktologických služeb pro osoby ohrožené závislostmi, pomáháme jim při úzdravě a návratu do života.

www.wl1.cz

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:

· Terapeutická komunita PRO LÉČBU OSOB SE ZÁVISLOSTMI v Mukařově (od r. 1996)

· Centrum následné péče v Ústí n. L. (od r. 2002)

· Kontaktní a poradenské centrum v Teplicích (od r. 2005)

· Terénní program Teplicko (od r. 2005)

· Kontaktní a poradenské centrum v Rumburku (od r. 2006)

· Terénní program Šluknovsko (od r. 2006)

· Adiktologická ambulance v Ústí n. L. (od r. 2014)

· Centrum primární prevence v Ústí n. L. (od r. 2016)


Terapeutická komunita PRO LÉČBU OSOB SE ZÁVISLOSTMI v Mukařově 53, okr. Litoměřice

Charakteristika provozu: Služba pobytové léčby osob s různými typy závislostí, délka programu je 6 – 8 měsíců, léčba klientů je rozdělena do 4 fází, které se liší mírou postupně přebírané odpovědnosti klientů za svoji léčbu i za ostatní klienty. Součástí programu léčby je skupinová, individuální a pracovní terapie s malou skupinou nejvýše 15 klientů, mužů i žen ve věku od 15 let, horní věková hranice není stanovena. Při práci v terapeutické komunitě jsou průběžně používány prvky sociálního učení ve skupině vrstevníků, po klientech je vyžadováno aktivní zapojení do stanovování individuálně specifických cílů jejich léčby a kroků k jejich dosažení. Ve skupině funguje samospráva klientů, klienti se podílejí na zajištění provozu celého domu. Studenti absolvují praxi ve dvou částech. V první části (2 dny) v roli klientů, s nimiž se účastní všech aktivit. V druhé části (3 dny) absolvují praxi v roli pomocných terapeutů, kteří „stínují“ terapeuty ve službě a mají možnost vyzkoušet si vedení dokumentace o klientech, stejně jako dílčích částí programu (např. edukační skupinu zaměřenou na prevenci relapsu, techniku, relaxaci, individuální pohovor s klientem – pro zpracování kazuistiky apod.).
Forma praxe: optimálně v bloku 5 pracovních dnů (po-pá), ale po dohodě lze praxi upravit dle situace a potřeb studenta (např. 2 víkendy), část praxe probíhá zážitkovou formou (student v roli klienta)
Minimální věk studenta: 18 let
Poplatek za ubytování či stravu: od studentů adiktologie vybíráme pouze stravné 95,- Kč/ 1 den
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): PhDr. Josef Radimecký, Ph.D., MSc., tk@wl1.cz, 602 145 461

NÁSLEDNÁ PÉČE WHITE LIGHT I ÚSTÍ NAD LABEM

Charakteristika provozu: Praxe je vykonávána v organizaci WHITE LIGHT I, z.ú., Pražská 166/47, Ústí nad Labem-Vaňov.

Student je seznámen s prostory, kde probíhají jednotlivé činnosti (terapeutická místnost pro IP, terapeutická místnost pro skupinové poradenství) a podporovaným bydlením, kde jsou pokoje pro klienty. Studentovi je přidělen vedoucí praxe, zúčastní se individuální i skupinové terapie s klienty následné péče. Seznámí se s dokumentací a operačním manuálem služby, s fázemi následné péče, zúčastní se všech činností probíhajících ve službě. Vycházíme studentům vstříc při plnění jeho zadaných úkolů. Student je povinen dodržovat všechny předpisy organizace, se kterými je na začátku praxe seznámen.

Forma praxe: lze plnit průběžně/ v bloku dle potřeb studenta
Minimální věk studenta: 18 let
Poplatek za ubytování či stravu: Poplatek není stanoven, organizace ubytování a stravu nezajišťujeme.

Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Bc. Bronislava Marko (marko@wl1.cz), tel.: 602 378 312


AMBULANTNÍ LÉČBA A PORADENSTVÍ WHITE LIGHT I ÚSTÍ NAD LABEM

Charakteristika provozu: Praxe je vykonávána v organizaci WHITE LIGHT I, z.ú., Pražská 166/47, Ústí nad Labem-Vaňov.

Student je seznámen s prostory, kde jsou vykonávány jednotlivé činnosti (terapeutická místnost pro IP, terapeutická místnost pro skupinové poradenství). Studentovi je přidělen vedoucí praxe, zúčastní se individuální i skupinové terapie s klienty ambulantní léčby a poradenství. Seznámí se s dokumentací a operačním manuálem služby, s fázemi ambulantní léčby a poradenství, zúčastní se všech činností probíhajících ve službě. Vycházíme studentům vstříc při plnění jejich zadaných úkolů. Student je povinen dodržovat všechny předpisy organizace, se kterými je na začátku praxe seznámen.

Forma praxe: lze plnit průběžně/ v bloku dle potřeb studenta

Minimální věk studenta: 18 let
Poplatek za ubytování či stravu: Poplatek není stanoven, organizace ubytování a stravu nezajišťujeme.
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Bc. Bronislava Marko (marko@wl1.cz), tel.: 602 378 312


KONTAKTNÍ CENTRUM WHITE LIGHT I V TEPLICÍCH

Charakteristika provozu: Praxe je vykonávána v prostorách KC WHITE LIGHT I, Doubravská 122/5, Teplice

Student je seznámen s prostory, kde jsou vykonávány jednotlivé činnosti (služby harm reduction – výměnný program, sběr a odborná likvidaci použitých injekčních stříkaček, základní zdravotní ošetření, kontaktní práce v kontaktní místnosti, sociálně právní poradenství, sociální terapie a sociální práce, strukturované poradenství, motivační trénink, prevence relapsu, poradenství pro rodiče, krátkodobé a krizové intervence, potravinový servis, testování na přítomnost drog v těle a těhotenské testování, hygienický servis, sociální šatník, sociální asistence, zprostředkování léčby…)

Studentovi je přidělen vedoucí praxe, seznámí se s dokumentací a operačním manuálem služby, předpisy organizace.

Forma praxe: lze plnit průběžně/ v bloku dle potřeb studenta

Minimální věk studenta: nestanoven
Poplatek za ubytování či stravu: Poplatek není stanoven, organizace ubytování a stravu nezajišťujeme.
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Mgr. Oto Kovanda (kovanda@wl1.cz), tel.: 602 414 911

TERÉNNÍ PROGRAM WHITE LIGHT I TEPLICKO

Charakteristika provozu: Praxe je vykonávána v prostorách KC WHITE LIGHT I, Doubravská 122/5, Teplice

Student je seznámen se zázemím TP a jednotlivými lokalitami, kde TP probíhá a kde jsou vykonávány jednotlivé činnosti (služby harm reduction – výměnný program, sběr a odborná likvidaci použitých injekčních stříkaček, základní zdravotní ošetření, sociálně právní poradenství, sociální terapie a sociální práce, sociální a zdravotní poradenství, zprostředkování testování infekcí v KC, krátkodobé a krizové intervence, sociální asistence, poskytování informací…)

Studentovi je přidělen vedoucí praxe, seznámí se s dokumentací a operačním manuálem služby, předpisy organizace.

Forma praxe: lze plnit průběžně/ v bloku dle potřeb studenta

Minimální věk studenta: nestanoven
Poplatek za ubytování či stravu: Poplatek není stanoven, organizace ubytování a stravu nezajišťujeme.
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Mgr. Oto Kovanda (kovanda@wl1.cz), tel.: 602 414 911

KONTAKTNÍ A PORADENSKÉ CENTRUM WHITE LIGHT I V RUMBURKU

Charakteristika provozu: Praxe je vykonávána v prostorách KC WHITE LIGHT I, tř.9.května 1127/25, Rumburk

Student je seznámen s prostory, kde jsou vykonávány jednotlivé činnosti (služby harm reduction – výměnný program, sběr a odborná likvidaci použitých injekčních stříkaček, základní zdravotní ošetření, kontaktní práce v kontaktní místnosti, sociálně právní poradenství, sociální terapie a sociální práce, strukturované poradenství, motivační trénink, prevence relapsu, poradenství pro rodiče, krátkodobé a krizové intervence, potravinový servis, testování na přítomnost drog v těle a těhotenské testování, hygienický servis, sociální šatník, sociální asistence, zprostředkování léčby…)

Studentovi je přidělen vedoucí praxe, seznámí se s dokumentací a operačním manuálem služby, předpisy organizace.

Forma praxe: lze plnit průběžně/ v bloku dle potřeb studenta

Minimální věk studenta: nestanoven
Poplatek za ubytování či stravu: Poplatek není stanoven, organizace ubytování a stravu nezajišťujeme.
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Bc. Vít Jelínek (jelínek@wl1.cz), tel.: 602 195 104

TERÉNNÍ PROGRAM WHITE LIGHT I ŠLUKNOVSKO

  1. Charakteristika provozu: Praxe je vykonávána v prostorách KC WHITE LIGHT I, tř.9.května 1127/25, Rumburk

Student je seznámen se zázemím TP a jednotlivými lokalitami, kde TP probíhá a kde jsou vykonávány jednotlivé činnosti (služby harm reduction – výměnný program, sběr a odborná likvidaci použitých injekčních stříkaček, základní zdravotní ošetření, sociálně právní poradenství, sociální terapie a sociální práce, sociální a zdravotní poradenství, zprostředkování testování infekcí v KC, krátkodobé a krizové intervence, sociální asistence, poskytování informací…)

Studentovi je přidělen vedoucí praxe, seznámí se s dokumentací a operačním manuálem služby, předpisy organizace.

Forma praxe: lze plnit průběžně/ v bloku dle potřeb studenta

Minimální věk studenta: nestanoven
Poplatek za ubytování či stravu: Poplatek není stanoven, organizace ubytování a stravu nezajišťujeme.
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Bc. Vít Jelínek (jelínek@wl1.cz), tel.: 602 195 104

CENTRUM PRIMÁRNÍ PREVENCE WHITE LIGHT I ÚSTÍ NAD LABEM

Charakteristika provozu: Praxe je vykonávána v organizaci WHITE LIGHT I, z.ú., Pražská 166/47, Ústí nad Labem-Vaňov

Student je seznámen s prostory, které tvoří zázemí programu. Dle domluvy je možné zúčastnit se bloku PP přímo na školách (pokud bude souhlasit příslušná škola). Studentovi je přidělen vedoucí praxe, seznámí se s dokumentací a operačním manuálem služby, předpisy organizace.

CPP realizuje prevenci hazardního hráčství, kouření a užívání alkoholu pro žáky a studenty škol ve městě Ústí nad Labem a v dalších městech Ústeckého kraje – formou 90 min. interaktivních setkání s menšími skupinami žáků, tematicky zaměřených na různé typy rizikového chování.

Forma praxe: lze plnit průběžně/ v bloku dle potřeb studenta

Minimální věk studenta: 18 let
Poplatek za ubytování či stravu: Poplatek není stanoven, organizace ubytování a stravu nezajišťujeme.
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Bc. Bronislava Marko (marko@wl1.cz), tel.: 602 378 312

REMEDIS, s.r.o.

Informace

REMEDIS, s.r.o. je nestátní zdravotnické zařízení, které poskytuje komplexní ambulantní péči v oborech vnitřní lékařství, gastroenterologie, hepatologie, psychiatrie, klinická psychologie, adiktologie, gynekologie, diabetologie, praktické lékařství, RTG, ambulantní chirurgie, ortopedie a klinická farmacie. Péče v zařízení je založena na celostním přístupu a multidisciplinární spolupráci týmu odborníků. Na oddělení Adiktologie poskytujeme dvě adiktologické služby – substituční program a adiktologickou ambulanci. Na jednom místě je pro uživatele návykových látek poskytována péče adiktologická, psychiatrická, psychologická, sociální i somatická, zejména pak léčba somatických komplikací závislosti. Posláním služby je omezení zdravotních, psychických a sociálních rizik spojených s užíváním návykových látek s cílem stabilizace pacienta a/nebo dosažení abstinence.

www.remedis.cz

Praxi je možné absolvovat v těchto provozech:


Substituční program

Charakteristika provozu: Dvě modality: substituční léčba metadonem (kapacitně omezený program 30 pacientů), a SL preparáty s buprenorfinem (dlouhodobě kolem 250 pacientů). Intervence: základní vstupní diagnostika; zhodnocení indikačních kritérií; určení (příp. změny) denní dávky (dle doporučených dávkových schémat); stanovení léčebného režimu; související procedury (nutná zdravotní vyšetření, vč. např. pravidelných EKG v průběhu substituční léčby metadonem); pravidelné toxikologie - screeningové testy; alkotest; těhotenské testy; dokumentace a administrativa spojená s poskytováním služby; motivační rozhovory (prevence relapsu, harm reduction témata); strukturovaná režimová opatření; evaluace služby; výkaznictví.

Forma praxe: 5 dní x 8 hodin, ideálně v bloku
Minimální věk studenta: není stanoven
Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme, bez poplatku
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Koordinátorka stáží: 

Mgr. Jiřina Frnoch Majerová, DiS., e-mail:majerova@remedis.cz.


Adiktologická ambulance

 

Charakteristika provozu: Individuální práce zahrnující všechny základní intervence (krizová intervence, individuální adiktologická terapie, rodinná adiktologická terapie a poradenství); screeningové testování na přítomnost návykových látek, konzultační a poradenský servis, edukace, strukturované programy pro specifické skupiny uživatelů NL: např. těhotné uživatelky, rodiče s dětmi, klienty s fixací na jehlu, pacienty s virovou hepatitidou apod.; základní diagnostika a krátká intervence: screeningové vyšetření, motivační práce, minimalizace rizik a škod, vyhledání návazné zdravotní nebo sociální služby; komplexní diagnostika a case management: komplexní diagnostické zhodnocení vývoje a závažnosti stavu pacienta a následná individuální případová práce (vytvoření terapeutického plánu na základě individuálních potřeb a spolupráce s návaznými specializovanými službami); sociální poradenství: individuální plánování, podpora stabilizace a zlepšení sociálních vztahů;

arteterapie; a pomoc blízkým osobám.

Forma praxe: 5 dní x 8 hodin, ideálně v bloku
Minimální věk studenta: není stanoven
Poplatek za ubytování či stravu: neposkytujeme, bez poplatku
Kontaktní osoba (e-mail, telefonní číslo): Koordinátor stáží: 

Mgr. Jiřina Frnoch Majerová, DiS., e-mail:majerova@remedis.cz.

Praxe je možné plnit také v organizacích a všech jejich provozech:

 

11) Magdaléna, o.p.s.

12) SANANIM, z.ú.

13) Psychiatrická léčebna Červený Dvůr

14) Spolek Ulice Plzeň

15) Společnost Podané ruce

V případě nejasnosti či potřeby konzultace v oblasti praxí kontaktujte garantku praxí, Mgr. et Mgr. Amalii Lososovou, Ph.D. na e-mailu: amalie.lososova@lf1.cuni.cz.

 

zouharova 14.03.2024

Ergoterapie na Klinice adiktologie

 

Adiktologické ambulantní centrum Kliniky adiktologie zavádí mezi doposud poskytované služby také ergoterapii. Služba je určena pro adiktologické pacienty, indikované k ergoterapii.

Ergoterapeuti v adiktologii spadají do rehabilitačního týmu, zrovna tak, jako u jiných cílových skupin. Na začátku vždy vyšetří pacienta a zjistí, jaké jsou jeho silné a slabé stránky a stanoví další postup a cíle terapie. Cílem ergoterapie je snaha o co největší úroveň soběstačnosti a kvality života pacienta, kterou se snaží docílit pomocí specifických léčebných metod a postupů. Ergoterapeut využívá při terapiích neurovývojové, biomechanické a psychosociální rámce vztahů a jejich vzájemné kombinace.

Ergoterapie je v adiktologii vhodná zejména pro:

  • Pacienty s poškozením kognitivních funkcí (exekutivní funkce, krátkodobá paměť, pozornost aj.)
  •  Pacienty, kteří v důsledku svých momentálních obtíží nejsou schopni vykonávat činnosti, které dříve vykonávali bez problémů (oblasti běžného života, pracovní sféra aj.)
  •  Pacienty, kteří potřebují pomoc s přípravou na důležité pracovně sociální úkony (pohovor, jednání na úřadech aj.)
  •  Pacienty, kteří potřebují poradit s výběrem/používáním/nastavením kompenzačních pomůcek nebo úpravou domácího prostředí 
  • Pacienty, kteří potřebují poradit s ergonomií (sedu/pracovního místa/sedadla v automobilu aj.) a nastavením správného držení těla (kompenzace sedavého zaměstnání či prevence bolestí zad) 
  • Pacienty, kteří potřebují poradit a nasměrovat v pracovní oblasti (pokud už pacient není schopen z nějakého důvodu vykonávat zaměstnání, které vykonával doposud nebo pokud si přeje změnit práci) 
  • Pacienty, kteří potřebují poradenství v oblasti denního režimu a smysluplného trávení volného času 
  • Pacienty, kteří potřebují trénovat hrubou i jemnou motoriku nebo koordinaci

Konkrétně to znamená:

Kognitivní funkce: testování dle standardizovaných testových metod, stanovení poškozených oblastí a následná kognitivní rehabilitace; metodou tužka-papír, počítačových programů nebo dual-task a komplexních úkolů s důrazem na transfer do běžného denního života.

Poradenství v oblasti práce: pomoc s výběrem zaměstnání, posouzení a hodnocení očekávání a potencionálu pomocí testů a dotazníků, pomoc s psaním životopisu, nácvik vstupního pohovoru aj.).

Modelové situace: vytváření modelových situací individuálně dle potřeb pacienta a stupňování náročnosti v problémových oblastech; nácvik jednání na úřadech či s autoritami, naučení adekvátní reakce na nepříjemné situace, manipulace a hospodaření s penězi, efektivní plánování času atd.

Ergonomie/správné držení těla: správné nastavení všech parametrů pracovního místa (židle, monitor, stůl, ergonomická klávesnice, vertikální myš, dávkování přestávek a protažení), pravidla pro zvedání těžkých břemen, naučení vědomé práce s vlastním tělem pomocí kompenzačně – léčebného cvičení pro posílení HSSP, centraci lopatky, mobilitu velkých kloubů atd.

Hledání kompenzačních mechanizmů pro omezené funkce v oblasti motoriky, orientace, kognitivních funkcí nebo běžných denních aktivit.

Rehabilitace senzomotorických funkcí: obnova kloubní hybnosti a rozsahu, zvyšování svalové síly, senzorická facilitace (či senzibilizace), uvolnění hypertonického svalstva a dalších měkkých tkání, nácvik jemné motoriky, úchopů, grafomotoriky a koordinace, centrace kloubů, snižování otoků končetin, prevence kontraktur, nácvik správného stereotypu chůze s lokomoční pomůckou, péče o jizvu a mnoho dalšího.


V příloze naleznete podrobnější informace. Zde.

zouharova 18.12.2024

Další profese zastoupené v oboru adiktologie a podmínky jejich vzdělávání


8229
Díky multidisciplinaritě, širokému záběru a variabilnosti témat prolínajících se v adiktologii, jsou v tomto oboru zastoupeny také další profese/kvalifikace, u nichž je rovněž potřebné (u některých povinné) další průběžné vzdělávání. Podmínky pro celoživotní vzdělávání u vybraných profesí/kvalifikací naleznete stručně níže.


Další nelékařská zdravotnická povolání

Nelékařská zdravotnická povolání upravuje zákon č. 96/2004, Sb.

O podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče jednotlivých profesí pojednává zákon č. 96/2004 Sb., který zároveň podle §53 ukládá povinnost celoživotně se vzdělávat. Celoživotní vzdělávání může mít podobu kvalifikačního kursu, specializačního kursu, certifikovaného kursu, přípravného kursu ke studiu, mezinárodní zkoušky nebo dalšího vzdělávání. Vzdělávací programy poskytují zařízení akreditovaná MZČR nejméně na dobu určitou odpovídající délce trvání kursu.

 

Lékaři a lékárníci

Podmínky dalšího vzdělávání lékařských profesí upravuje zákon č. 95/2004 Sb.Lékaři, zubní lékaři a farmaceuti vykonávající zdravotnické povolání se celoživotně vzdělávají. Celoživotní vzdělávání je dle zákona definováno jako průběžné obnovování vědomostí, dovedností a způsobilosti odpovídající získané odbornosti v souladu s rozvojem oboru a nejnovějšími vědeckými poznatky. Účast na celoživotním vzdělávání se považuje za prohlubování kvalifikace podle zvláštního právního předpisu

Formy celoživotního vzdělávání jsou zejména:

  • samostatné studium odborné literatury,
  • účast na kurzu,
  • školicí akci,
  • seminářích,
  • odborných a vědeckých konferencích a kongresech v České republice a v zahraničí,
  • absolvování klinické stáže v akreditovaném zařízení v České republice nebo v obdobných zařízeních v zahraničí,
  • účast na odborně vědeckých aktivitách,
  • publikační a pedagogická činnost,
  • vědecko-výzkumná činnost.

Celoživotní vzdělávání organizují a pořádají zejména ministerstvo, vysoké školy připravující studenty k výkonu zdravotnického povolání, Česká lékařská komora, Česká stomatologická komora, Česká lékárnická komora a odborné lékařské společnosti ve spolupráci s akreditovanými vzdělávacími zařízeními, zdravotnickými zařízeními, Ministerstvem práce a sociálních věcí a Českou správou sociálního zabezpečení. Každý pořadatel tohoto vzdělávání vydává účastníkům potvrzení o účasti na školicí akci.

Sociální pracovníci

Všeobecnými předpoklady pro výkon povolání sociálního pracovníka jsou: způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, zdravotní způsobilost a odborná způsobilost (zákon č. 108/2006 Sb. o sociálních službách, § 110). Odbornou způsobilostí je míněno získání příslušného vzdělání a to v konkrétních studijních oborech:

  • VOŠ – soc. práce, soc. pedagogika, soc. a humanitární práce, sociálně právní činnost, charitní a sociální činnost,
  • VŠ (Bc., Mgr.) – soc. práce, soc. politika, soc. pedagogika, soc. péče nebo speciální pedagogika,
  • akreditované kurzy v uvedených oblastech v rozsahu min. 200 hodin, praxe min. 5 let, za podmínky ukončeného VŠ vzdělání v jiném oboru; 10 let při SŠ vzdělání v oboru sociálně právním.

Pokud někdo pracuje jako sociální pracovník a nemá požadovanou kvalifikaci, s účinností od 1. 1. 2007 ji musí doplnit:

  • do sedmi let, není-li absolvent střední školy v oboru sociálně právním,
  • do deseti let, je-li absolvent střední školy v oboru sociálně právním.

Celoživotní vzdělávání sociálních pracovníků je povinné ze zákona o sociálních službách č. 108/2006 Sb., § 111. Jelikož nelze odbornost sociálních pracovníků trvale odvozovat pouze od splnění kvalifikačních předpokladů, je uzákoněno také další povinné vzdělávání, čímž by mělo být zaručeno trvalé zvyšování odbornosti a kompetencí sociálních pracovníků. Účelem je tak zajistit růst efektivity jejich práce a celého systému sociálních služeb a sociální pomoci. Cílem celoživotního vzdělávání je obnovování, upevňování a doplňování kvalifikace.

Další vzdělávání se uskutečňuje na základě akreditace vzdělávacích zařízení a vzdělávacích programů udělené MPSV ČR na vysokých školách, vyšších odborných školách a ve vzdělávacích zařízeních právnických a fyzických osob. Formy dalšího vzdělávání podle §111 odst. 3 zákona o sociálních službách jsou:

  • specializační vzdělávání zajišťované vysokými školami a vyššími odbornými školami navazující na získanou odbornou způsobilost k výkonu povolání sociálního pracovníka,
  • účast v akreditovaných kurzech,
  • odborné stáže v zařízeních sociálních služeb,
  • účast na školicích akcích.

Povinnost dalšího vzdělávání se vztahuje na zaměstnance, kteří jsou zařazeni jako sociální pracovníci nebo pracovníci v sociálních službách. Podle novely zákona o sociálních službách je povinné další vzdělávání od roku 2010 stanoveno 24 vzdělávacích hodin za kalendářní rok.

Psychologové

Legální rámec, který by stanovoval povinnost psychologů se vzdělávat, zatím neexistuje. V ČR existuje několik psychologických asociací v závislosti na dané specializaci. Informace o nich podává Unie psychologických asociací ČR. Pokud vykonávají profesi školního psychologa, jsou bráni jako pegagogičtí pracovníci a vztahují se na ně poždavky na CŽV stejné jako u pedagogů. Pokud pracují jako kliničtí psychologové v rámci výkonu nelékařské profese ve zdravotnictví, vztahují se na něj požadavky na CŽV definované v zákoně 96/2004 Sb.

Pracovníci probační a mediační služby

Nároky na celoživotní vzdělávání probačních úředníků stanovuje zákon č. 257/2000 Sb. o probační a mediační službě. Úředníci a asistenti jsou povinni se dále vzdělávat a prohlubovat si své odborné znalosti. Rozsah a obsah kvalifikačního vzdělávání a odborné zkoušky pro úředníky a obsah specializačního kursu pro asistenty Probační a mediační služby stanoví Statut Probační a mediační služby. Webový portál Ministerstva spravedlnosti poskytuje také informace o projektu Systém dalšího, specifického vzdělávání pracovníků Probačně mediační služby ČR.

Policisté

Systém vzdělávání v resortu Ministerstva vnitra ČR zahrnuje:

1) Kvalifikační přípravu, která obsahuje:

a) Studium k získání stupně (a oboru) vzdělání (§ 19 odst. 2 a 3 zákona č. 361/2003 Sb. o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „služební zákon“)) - splnění kvalifikačního požadavku vzdělání stanoveného v § 7 služebního zákona, který poskytuje kvalifikaci pro výkon povolání.

b) Studium k získání zaměření vzdělání (§ 19 odst. 4 služebního zákona) - odborné studium určené k doplnění odborných vědomostí a dovedností potřebných pro výkon služební činnosti, nebo studium v programech celoživotního vzdělávání orientovaných na výkon služby.

c) Studium k získání dalšího odborného požadavku (§ 19 odst. 5 služebního zákona) - jedním z kvalifikačních kurzů je i základní odborná příprava (dále jen „ZOP“), jejíž součástí je i jazyková příprava, dalším odborným požadavkem se rozumí požadavek na užší vymezení odborné způsobilosti pro každé služební místo systemizované v policii.

d) Studium ve specializační přípravě, která poskytuje kvalifikaci k vybraným činnostem (§ 45 odst. 2 písm. b) služebního zákona) - jedná se o získání způsobilosti nezbytné pro vykonávání specifické služební činnosti, které pro služební místo přímo nevyplývají z katalogu činností v policii (Nařízení vlády č. 104/2005 Sb.) a vykonává je pouze ten policista, který je určen z rozhodnutí služebního funkcionáře podle individuálních potřeb a dispozic (např. školení).

2) Další odbornou přípravu, která zahrnuje i služební přípravu.

3) Přípravu na vykonání služební zkoušky.

4) Systém manažerského vzdělávání.

Pedagogičtí pracovníci

Dle zákona č. 563/2004 je pedagogickým pracovníkem ten, kdo koná přímou vyučovací, přímou výchovnou, přímou speciálně pedagogickou nebo přímou pedagogicko-psychologickou činnost přímým působením na vzdělávaného, kterým uskutečňuje výchovu a vzdělávání na základě zvláštního právního předpisu. Pedagogickým pracovníkem je též zaměstnanec, který vykonává přímou pedagogickou činnost v zařízeních sociální péče.

Přímou pedagogickou činnost vykonává:

  • učitel,
  • vychovatel,
  • speciální pedagog,
  • psycholog,
  • pedagog volného času,
  • asistent pedagoga,
  • trenér,
  • vedoucí pedagogický pracovník.

Celoživotní vzdělávání pedagogických pracovníků upravuje zákon č. 563/2004 o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, a v něm konkrétně § 24 Další vzdělávání pedagogických pracovníků.

1) Pedagogičtí pracovníci mají po dobu výkonu své pedagogické činnosti povinnost dalšího vzdělávání, kterým si obnovují, upevňují a doplňují kvalifikaci.

2) Pedagogičtí pracovníci se mohou účastnit dalšího vzdělávání, kterým si zvyšují kvalifikaci. Zvýšením kvalifikace se podle zvláštního právního předpisu rozumí též její získání nebo rozšíření.

Existují 3 druhy dalšího vzdělávání:

1/ Studium ke splnění kvalifikačních předpokladů

  • studium vedoucí k doplnění pedagogické kvalifikace (studium v programu celoživotního vzdělávání na vysoké škole a studium pedagogiky v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků),
  • studium vedoucí k rozšíření kvalifikace k výkonu přímé pedagogickou činnost na jiném druhu nebo stupni školy, vyučovat další předměty anebo vykonávat přímou speciálněpedagogickou činnost u zdravotně postižených dětí, žáků a studentů s jiným druhem postižení, než pro které je učitel kvalifikován (studium v programu celoživotního vzdělávání na vysoké škole),
  • studium pro asistenty pedagoga (studium v zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků),
  • studium pro ředitele škol a školských zařízení.

2/ Studium ke splnění dalších kvalifikačních předpokladů

  • studium pro vedoucí pedagogické pracovníky – ředitele nebo jejich zástupce (studium v celoživotním programu na vysoké škole),
  • studium pro výchovné poradce (studium v celoživotním programu na vysoké škole),
  • studium ke splnění kvalifikačních předpokladů pro výkon specializovaných činností, kterými jsou: koordinace v oblasti informačních a komunikačních technologií, tvorba a následná koordinace školních vzdělávacích programů a vzdělávacích programů vyšších odborných škol, prevence sociálně patologických jevů, specializované činnost v oblasti environmentální výchovy, specializovaná činnost v oblasti prostorové orientace zrakově postižených.

Obsah těchto kursů je postupně specifikován v metodických materiálech MŠMT.

3/ Studium k prohlubování odborné kvalifikace

Pedagogický pracovník si může prohlubovat odbornou kvalifikaci průběžným vzděláváním. Průběžné vzdělávání je zaměřeno na teoretické a praktické otázky související s procesem vzdělávání a výchovy. Jeho obsahem jsou zejména nové poznatky z obecné pedagogiky, pedagogické a školní psychologie, teorie výchovy, obecné didaktiky a oborových didaktik, nové poznatky z vědních, technických a uměleckých oborů, prevence sociálně patologických jevů a bezpečnosti a ochrany zdraví. Průběžné vzdělávání může zahrnovat i jazykové vzdělávání pedagogických pracovníků.

Má zejména formu účasti na kursu a semináři. Délka trvání činí nejméně 4 vyučovací hodiny. Vyhláška stanovuje i délku trvání jednotlivých druhů vzdělávání. Studium ke splnění kvalifikačních předpokladů a studium ke splnění dalších kvalifikačních předpokladů se ukončuje závěrečnou zkouškou a u většiny z programů navíc obhajobou závěrečné písemné práce. Úspěšní absolventi všech programů dalšího vzdělávání získávají doklad ve formě osvědčení vydaného institucí, která vzdělávání pořádala.

Zdroje informací:

Krušinská, K. (2008). Celoživotní vzdělávání sociálních pracovníků ve státní správě České republiky se zaměřením na supervizi. Praha: Univerzita Karlova, Filozofická fakulta, Katedra sociální práce.

Krejčí, D. (2010). Celoživotní vzdělávání příslušníků Policie České republiky. Diplomová práce. Universita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta humanitních studií. Brno: Institut mezioborových studií.

www.zkola.cz

 

 

17.01.2019

Dotazník CRAFFT – rizikové chování u dětí a dospívajících

Drogový screening je součástí preventivní prohlídky, kterou dítě či dospívající absolvuje u pediatra 1x za 2 roky. Dotazník využívaný v současné době vyplňuje lékař. V případě, že vyjde s pozitivním výsledkem, využívá se další nástroj, a to „dotazník závislosti“ založený na MKN-10, popisující závislost pro všechny věkové kategorie. Alternativně k němu lze použít adaptaci dotazníku CRAFFT, který byl vyvinut především pro dospívající. V zahraničí je odzkoušen (Knight, 2002) a používán. Na základě výsledku krátkého zhodnocení pediatr posoudí, o jaký stupeň užívání návykové látky se u pacienta může jednat.

.

474

 

    681

 



3034