1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
04.03.2019

Sociální prostředí jako rizikový faktor pro rozvoj závislosti na kurzovém sázení u sportovců léčících se v ambulanci pro gamblery

ABSTRAKT

Východiska: Diplomová práce nazvaná Sociální prostředí jako rizikový faktor pro rozvoj závislosti na kurzovém sázení u sportovců léčících se v ambulanci pro gamblery se zaměřuje na tři životní období klientů Poradny pro nelátkové závislosti Prevent. Obecně je problematika hazardního hraní v ČR velice aktuální téma. S regulací heren a novou legislativou v ČR vystupuje do popředí problematika kurzového sázení. V roce 2014 došlo k velkému nárůstu podílu populace, která má zkušenosti s hazardní hrou. Nejvyšší nárůst prevalence byl zaznamenán u kurzového sázení a online hraní (Mravčík et al., 2018).

Cíle: Cílem této práce je zmapovat a popsat sociální faktory, které měli přímý vliv na vznik a rozvoj závislosti na kurzovém sázení u sportovců léčících se v ambulantní léčbě. Práce se zaměřuje na tři životní období respondentů. Prvním zkoumaným životním obdobím je období počátků sázení a první zkušenosti s hazardem, druhým životním obdobím je přechod z pravidelného sázení do závislosti a třetí životním obdobím je období, kdy se respondenti rozhodli jít léčit. U všech třech etap života respondentů jsou mapovány a popsány veškeré sociální vlivy a interakce s okolím, které se podílí na rozvoji závislostního chování.

Metody: Práce je založena na metodě kvalitativního výzkumu a vychází z modelu zakotvené teorie a otevřeného kódování. Pro sběr dat byl použit polostrukturovaný rozhovor, který umožnil flexibilitu při samotné formulaci otázek a jejím případném doplnění dalšími otázkami a tím přesnějším získáním potřebných dat. Výzkumu se zúčastnilo celkem šest respondentů, kteří v té době byli součástí ambulantního programu pro gamblery. Jednalo se vždy o muže – sportovce, kteří měli za sebou minimálně tříměsíční léčebný program a léčili se s problémy, které souvisely se závislostí na kurzovém sázení.

Výsledky: Výsledky výzkumu ukázaly, že v případě prvního zkoumaného období 1. zkušenosti s hazardem a jejího počátku byl významný vliv osobnostních charakteristik v interakci s vrstevnickou skupinou a chování při kolektivních sportovních aktivitách, výskyt hazardního chování u blízkého okolí jako je rodina a vrstevníci, vnímání hazardu jako formy zábavy nebo společenské události, nefunkčních vztahů v rodině a trávení volného času se zaměřením na výkon. U druhého zkoumaného období, které popisovalo vlivy sociálních faktorů na podporu pravidelného sázení, se jevil významný vliv finanční situace v souvislosti s nižší životní úrovní i vyšší životní úrovní a zkušenosti s vysokou výhrou. Přechod z pravidelného sázení do závislostního sázení podporovaly vlivy, jako byla frustrace ze zaměstnání, přechod k on-line sázení a subjektivního vnímání domnělého očekávání druhých. U třetího zkoumaného období rozhodnutí se pro léčbu, výzkum ukázal, že významnými sociálními faktory zde byla životní situace respondenta. Figurovala zde ztráta nebo hrozící ztráta blízkých osob, ztráta nebo hrozící ztráta prostředků pro 6 uspokojování základních lidských potřeb a vnímání sebe sama, kdy respondenti pociťovali naprostou ztrátu své lidské hodnoty. Dále pak byl významný postoj k hazardnímu problému v kontextu sociálního prostředí.

Závěry: Na základě výsledků výzkumu lze považovat sociální faktor jako velice významný činitel při vzniku závislosti na kurzovém sázení, při přechodu z pravidelného sázení k závislostnímu a při rozhodnutí vstupu do léčebného programu. V rámci komplexnosti léčby je tedy na místě zapojit do léčby i osoby z blízkého okolí hráče.

Klíčová slova: Gambling - závislost na kurzovním sázení - ambulantní léčba

PRÁCE KE STAŽENÍ


 

počet zobrazení: 779 poslední aktualizace: 04.03.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.