1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
04.03.2019

Závislostní chování na internetu v souvislosti s rodinným prostředím u žáků 7. - 9. tříd základních škol ve městě Příbram

Abstrakt

Východiska: Internet se stal běžnou součástí našeho každodenního života. Jeho používání s sebou kromě mnoha nesporných výhod přináší i jistá rizika – závislostní chování je jedním z nich. Není proto překvapující, že se touto problematikou zabývají mnohé výzkumy, několik zahraničních studií zkoumalo souvislosti mezi tímto fenoménem a vybranými faktory rodinného prostředí, v České republice jsem ovšem žádný takto specificky zaměřený výzkum nezaznamenala.

Cíle: Cílem teoretické části této práce je přinést informace o závislostním chování na internetu, rodině a její roli v životě jedince tak, aby následně mohly být představeny již provedené výzkumy, které se zabývaly vybranými faktory rodinného prostředí v souvislosti se závislostním chováním na internetu.

Praktická část obsahuje vlastní výzkum, jehož cílem je zjištění míry prevalence závislostního chování na internetu a zkoumání souvislostí mezi tímto fenoménem a pohlavím respondentů, rozvodem rodičů, vzděláním rodičů a typem rodiny.

Metody: Cíle teoretické části této bakalářské práce byly dosaženy za pomoci prostudování vybrané literatury, otázky praktické části byly zodpovězeny na základě vyhodnocení kompilovaných dotazníků. Dotazníky obsahovaly otázky zaměřené na sociodemografické údaje, rodinné prostředí (Škála rodinného prostředí), závislostní chování na internetu (10 otázek od Šmahela a Blinky) a na zkušenosti s návykovými látkami (vybrané otázky z Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách). Výzkumný soubor tvořilo 254 žáků 7. - 9. tříd ze 4 vybraných základních škol ve městě Příbram.

Výsledky: Byla určena míra prevalence závislostního chování na internetu, která ve výzkumném vzorku činila 11,0 % (5,1 % potencionálně závislých a 5,9 % závislostním chováním na internetu ohrožených jedinců), z toho se v 82,1 % případů jednalo o chlapce. Dále byly klasifikovány 3 nejčastěji se vyskytující typy rodin u potencionálně závislých / ohrožených respondentů: rodina orientovaná na nezávislost, na vzájemnou podporu a na konflikt. Spolu s tím bylo zjištěno, že tyto rodiny vykazovaly nízkou úroveň kontroly, soudržnosti a expresivity.

Doporučení: V prevenci ani léčbě by neměla být opomíjena rodina, jakožto jeden z faktorů souvisejících s prevalencí závislostního chování na internetu u dětí.

Klíčová slova: závislostní chování, internet, závislostní chování na internetu, rodina, rodinné prostředí

PRÁCE KE STAŽENÍ


počet zobrazení: 638 poslední aktualizace: 04.03.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.