1. lékařská fakultaUniverzita KarlovaVšeobecná fakultní nemocnice v Praze
26.08.2019

Prevence sexuálního násilí v prostředí noční zábavy: Zhodnocení školení zaměstnanců nočních podniků z pohledu proškolených účastníků

 Abstrakt

Východiska: Prostředí noční zábavy je častým místem výskytu sexuálního násilí. Děje seto zejména proto, že atmosféra a prostředí v klubech jsou sexualizované a podpořené konzumací alkoholu či užíváním jiných návykových látek. V České republice se do této doby nikdo prevenci sexuálního násilí v prostředí noční zábavy systematicky nevěnoval.Od konce roku 2017 se Klinika adiktologie stala partnerem pro projekt Stop-SV – Stop sexuálnímu násilí, který se svým školícím programem věnuje tréninkům personálu v klubech.

Cíle: Primárním cílem je zhodnocení školícího programu zaměstnanci klubu, kteří se tréninku Stop-SV zúčastnili.

Metody: Diplomová práce vychází z kvalitativní výzkumné metodiky. Respondenti byli vybráni záměrným výběrem prostým. Výběrovým kritériem byla podmínka účasti na školení Stop-SV v pozici zaměstnance nočního podniku. Výzkumný soubor byl složen z 11 respondentů – 5 žen a 6 mužů, věkového průměru 28 let, v zaměstnaneckém poměru barman, ochranka, manažer, provozní, pracovník terénní služby v prostředí noční zábavy,DJ, fotograf. Získaná data byla analyzovaná na úrovních otevřeného a axiálního kódování vycházejících z metody zakotvené teorie.

Výsledky: Výsledky jsou rozděleny dle tří kategorií, které odpovídají výzkumným otázkám – hodnocení metodiky a lektorů, hodnocení využití ve vlastní praxi, postojové vyjádření. Trénink byl respondenty vnímán souhrnně pozitivně. V interview mnoho dotázaných uvedlo, že jsou po školení Stop-SV více senzitivnější a vnímavější k tomuto tématu. Respondenti na tréninku ocenili komplexní pojetí problematiky sexuálního násilí,teoretická východiska a interaktivní přístup. Nejčastějším prvkem, který participantům na tréninku chyběl, byly praktické ukázky řešení (modelové situace). Někteří respondenti uvedli, že se ještě se sexuálním násilím v praxi nesetkali, ale cítí se být díky tréninku obohaceni vědomostmi a posilněni sebedůvěrou řešit formy sexuálního násilí aktivně.

Závěr: Na základě získaných dat a zveřejněných výsledků byla sestavena doporučení,která mohou posloužit k metodologické inspiraci a vylepšení školící metodiky.

Klíčová slova: sexuální násilí, prevence, prostředí noční zábavy, zaměstnanci, školení Stop-SV

PRÁCE KE STAŽENÍ

počet zobrazení: 700 poslední aktualizace: 26.08.2019
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.